
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 nF |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 0.6 mm |
| RoHS | Compliant |
| Features | Soft Termination |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Dielectric | X7R |
| Packaging | Reel |
Stock: 9507
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09404
Ext.Price$0.09404
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09404 | $0.09404 |
| 10 | $0.03753 | $0.37530 |
| 50 | $0.03496 | $1.74800 |
| 100 | $0.03257 | $3.25700 |
| 500 | $0.02505 | $12.52500 |
| 1000 | $0.02257 | $22.57000 |
| 3000 | $0.02023 | $60.69000 |
| 5000 | $0.01813 | $90.65000 |
| 10000 | $0.01436 | $143.60000 |
